Symboly obce                                                               

erb obce
          ERB OBCE




zástava obce
     ZÁSTAVA OBCE


Problematiku erbu obce a jej pečate odborne spracoval historik PhDr. Ivan Chalupecký v roku 1996 v návrhu na pečat' a erb.

Spišský Štvrtok mal už v 15. stor. vlastnú okrúhlu pečať. Jej základom bola postava sv. Ladislava so sekerou a gotickým kolopisom (nápisom po obvode): + S. CIVIUM DE QUINTO FORRO (Pečat meštanov zo Štvrtka). V 16. stor. si obec dala zhotoviť ďalšiu pečať s tým istým vyobrazením, ale kolopis bol napísaný humanistickou majuskulou (písmenami vel'kej abecedy) a znie S. OPPIDI QVINTOFORI (Pečať mestečka Štvrtka). Táto pečat sa používala až do 19. storočia.

V 18. storočí aj tunajšia fara začala používať vlastnú pečat'. Táto skutočnost' priviedla obec k tomu, že v roku 1851 si dala zhotoviť malú pečat', na ktorej bola postava sv. Ladislava, ktorý už nedrží sekeru, ale kráľovské žezlo. Na nej bol kolopis SIGIL. OPPIDI QUINTOFORI 1851. (Pečať mestečka Štvrtku 1851).

Ked' v roku 1906 bola možnost obnovoviť erby a pečate obcí a miest, Spišský Štvrtok neprejavil záujem o obnovenie pečate, ani erbu a naďalej ostal len pri nápisovej pečiatke.

Až v roku 1995 Obecný úrad v Spišskom Štvrtku začal podnikať kroky na vyhotovenie erbu a zástavy a následne i vhodnej pečate. Po dlhom hľadaní v archívoch a ujasňovaní si viacerých alternatív až v januári 1997 vypracoval PhDr. Ivan Chalupecký návrh, ku ktorému sa vyjadrila Heraldická komisia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky 17. marca 1997. Potvrdený bol návrh, v ktorom je zobrazený sv. Ladislav ako kráĺ v brnení s halapartňou v pravej ruke a ľavou rukou pridržiava dvojramenný kríž. Súčane boli určené aj farby v erbe.

Vlajka obce pozostáva z troch pozdĺžnych pruhov vo farbách bielej (2/4), žltej (1/4) a zelenej (1/4 ) a má pomer 2 : 3 a ukončená je troma cípmi, t.j. dvoma zástrihmi siahajúcimi do tretiny jej listu.

Obecné zastupiteľstvo s týmito návrhmi súhlasilo ako aj s tým, že symboly obce Spišský Štvrtok boli zaevidované v Heraldickom registri Slovenskej republiky pod signatúrou S-124/97.

Na základe toho už mohol obecný úrad dat' vyhotoviť erb, vlajku a pečat a príležitostne začne ich aj používať.

Symboly obce vychádzajú z historických prameňov, sú prejavom úcty k dedičstvu predkov, preto mali by si ich natrvalo osvojit' budúce generácie.